یکی از تاثیرگذار ترین و مهمترین تبلیغات محیطی، بیلبورد می باشد که برخی آن را به شکل بیلبرد نیز می نویسند.بیلبورد محلی برای درج آگهی و اعلانات می باشد.که یکی ازرایج ترین شیوه های تبلیغات است.وکسانیکه به معجزه تبلیغات تصویری باوردارند قطعا از آن درکمپین های تبلیغاتی خوداستفاده میکنند.

بیلبورد
بیلبورد

بیلبورد به نسبت به سایر ابزارهای تبلیغات محیطی بیشترین قدمت را نیز دارد. ارزش این رسانه ناشی از دسترسی به طیف گسترده ای از مخاطبین می باشد.که معمولاً در پربازدیدترین و پرترددترین مکان ها قرار دارند، کانون تبلیغات هامن با در اختیار داشتن بیش از 14 بیلبورد،در اتوبان های تهران-کرج و کرج-قزوین حجم بالایی از مخاطبان را به خود اختصاص می دهد.

تبلیغات محیطی شامل بیلبورد، استرابورد، استند، تلویزیون های شهری، تبلیغات بر روی پل های عابر و مبلمان شهری و…. می باشد که در این بین بیلبورد مهمترین ابزار تبلیغات محیطی است. تبلیغات محیطی تصاویری هستند که در زمان مناسب، در بهترین مکان پیش روی بیننده قرار می گیرند و تاثیری انکار ناپذیر بر ذهن مخاطب می گذارند. تبلیغات محیطی معمولا اولین پیامی است که مشتری بالقوه از محصول دریافت می کند، این تبلیغات در مکان هایی تعبیه می شوند که خواه ناخواه در تیررس بیننده باشند به همین دلیل نسبت به سایر انواع تبلیغات برتری دارند.

طراحی بیلبورد

طراحی بیلبورد های تبلیغاتی با سایر تابلوهای تبلیغاتی از قبیل (تابلو نئون،تابلو بنر،تابلو فلکسی،تابلو چلنیوم و…)متفاوت است و باید از چند واژه کوتاه و به صورت بزرگ و خوانا همراه با تصاویر طنزآمیز و کنایه آمیز بهره برد.پیام درج شده بر روی آن تاثیر شگرفی بر ذهن رهگذاران دارد.

من در یک مسیری که هر روز از آن عبور می کنم در فاصله های زمانی مشخص تبلیغ دو اپلیکیشن را که در یک حوزه فعالیت می کردند را دیدم.تبلیغ اول که برای یک برند سرشناس بود که هر روز هم از آن اپ استفاده می کردم خیلی حرفه ای ، طنزآمیز و مفهومی بود.که حتی باعث شد تعصبم نسبت به آن خیلی بیشتر از قبل بشود در حدی که هرجا تو ی جمع دوستان و همکاران قرار میگرفتم با استیاق اون تبلیغ رو توضیح میدادم.چند وقت بعد دقیقا در همون بیلبورد ها اپ مشابه اون تبلیغاتش رو گذاشت و به جرات میتونم بگم انقدر تبلیغات ضعیفی بود که باعث شد آپ اش رو که مدتها تو گوشیم بود اما تا به حال هم ازش استفاده نکرده بودم کلا از گوشیم پاک کنم.

در بحث تبلیغات بعد از طراحی استراتژی های برندینگ، شعار، پیام، نوع تبلیغ و …. که از همیت بالایی برخوردار می باشند، اصلی ترین استراتژی یافتن مکان تبلیغاتی مناسب است که بتواند کالا یا خدمتی را معرفی و یا نسبت به آن آگاهی ایجاد کند. چراکه تبلیغات اگر با هزینه سنگین آماده شوند اما پلتفرم مناسبی برای نمایش نداشته باشند متعاقباً اثربخشی نیز نخواهند داشت. بیلبوردها به علت داشتن ابعاد بزرگ و قرار گرفتن در مکان های استراتژیک به مخاطبان زیادی دسترسی دارند.

برای اینکه تبلیغات بیلبوردی یک برند اثربخشی مورد نظر را داشته باشد بهتر است که از متخصصین و مشاورین این صنعت به منظور برنامه ریزی و مدیریت برنامه تدوین شده استفاده کرد. این متخصصین با بررسی برند، مخاطبان و با در نظر گرفتن بودجه تعیین شده تعداد، مکان و ابعاد بیلبوردهای مورد نظر جهت تبلیغات محیطی هر برند را تعیین می کنند، همچنین دفعات تکرار(فرکانس) و زمانبندی پخش تبلیغات بر روی هر بیلبورد را متناسب با شرایط موجود تنظیم می کنند تا بیشترین اثربخشی و موفقیت را برای مشتریان خود پدید آورند.

تبلیغات بر روی بیلبوردها حساسیت بالایی دارند چراکه مخاطبان آن را چند از ثانیه ای می بینند و عبور می کنند، پس نام برند، پیام و تصویر این تبلیغات باید واضح، ساده، با حداقل جزئیات و همراه با تصاویر و رنگ های تاثیر گذار باشد و بتواند به سرعت پیام اصلی را انتقال دهد تا ماندگاری بالایی در ذهن مخاطب ایجاد کند. به همین منظور فعالیت های بخش تبلیغات محیطی معمولاً با همراهی و همفکری متخصصین گرافیکی، هنری و خلاق انجام می پذیرد تا شرایط لازم برای داشتن بیلبوردهای موفق و اثربخش به طور کامل فراهم شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.